ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

Од:

Европската унија го осуди уништувањето на браната Нова Каховка, кое го нарече „страшна и варварска“ ескалација на руската агресија врз Украина.

Говорејќи на прес-конференција во Брисел, портпаролот на Европската комисија Петер Стано рече: „Ова е нов знак на ескалација“.

„Ова ја подигнува ужасната и варварската природа на руската агресија против Украина на ниво досега невидено“, рече портпаролот на Европската комисија.

Би можело да ве интересира

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

(ВИДЕО) Драматичнa ситуација во Дерна: Илјадници трупови се распаѓаат под урнатините

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен за една милијарда евра: Владата донесе одлука која се чекаше 30 години

Орце Костов

(ВИДЕО) Либија: Морето постојано исфрла десетици тела

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Сус и Дерна прогласија природна катастрофа: Бројот на жртвите во поплавите во Либија надмина 3.000

Украина го потврди договорот за слободна трговија со Македонија