ЕУ со санкции за изборите во Доњецк и Луганск

Од:

Министрите на ЕУ одобрија дополнителни санкции за девет лица инволвирани во изборите кои се одржаа минатиот месец во Доњецк и Луганск, сепаристички провинции во Украина, кои се под руска контрола.

dobivaj vesti na viber

ЕУ не ги признава овие две самопрогласени „народни републики“, а изборите кои се одржаа таму во ноември ЕУ ги смета за нелегални и нелегитимни, јави дописничката на МИА од Брисел.

-ЕУ ги осуди овие „избори“ бидејќи го прекршуваат меѓународното право, ги поткопуваат заложбите преземени со Договорот од Минск и го нарушуваат суверенитетот и законот на Украина, стои во соопштението.

ЕУ додаде девет лица инволвирани во овие избори на списокот на санкции. Санкциите се состојат од забрана за патување во ЕУ и замрзнување имот во Унијата.

Бројот на лица на списокот на ЕУ сега изнесува вкупно 164.

Би можело да ве интересира

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов

Уште 54 лица додадени на списокот на санкции на ЕУ врз Русија

Ана Ололовска

Најмалку шест земји на ЕУ до сега се изјаснија против предлогот на ЕК за штедење гас

Ана Ололовска

ЕУ го усвои пакетот за „одржување и усогласување“ на санкциите против Русија

Ана Ололовска

Санкциите на ЕУ против Русија го штедат прехранбениот сектор

Ана Ололовска