ЕУ со предупредување до Лондон поради неназначувањето еврокомесар

Од:

Европската комисија денеска испрати писмо со официјално предупредување до Велика Британија, со што почна постапка против неа поради неименувањето кандидат за новиот состав на тоа извршно тело на ЕУ.

„Европската комисија денеска испрати официјално писмо до Велика Британија поради кршење на обврските од Договорот за ЕУ, односно бидејќи не номинираше кандидат за функцијата комесар на ЕУ“, велат од Комисијата.

Лондон има рок до 22 ноември да одговори на писмото.

Новата Европска комисија би требало да стапи на должност на 1 декември.

Британскиот амбасадор при ЕУ Тим Бероу вчера ја известил Европската Комисија дека Лондон нема да понуди британски еврокомесар пред 12 декември.

Избраната претседателка на ЕК, Урсула фон дер Лајен, побара од британската Влада да предложи комесар, согласно европските повелби, бидејќи земјата е сѐ уште формално членка на ЕУ најмалку до 31 јануари 2020.

Меѓутоа, британските закони не дозволуваат назначување на високи функционери во меѓународни организации во предизборен период. Изборите се закажани за 12 декември, а Брегзит треба да се случи на 31 јануари 2020.

Би можело да ве интересира

Димитров: Пораките на охрабрување не се доволни, ни треба одлука за преговори со ЕУ

Ана Ололовска

Џонсон: Доколку не ги добиеме изборите Брегзит тешко ќе се спроведе

Ана Ололовска

Изборите во Велика Британија стануваат неизвесни, се топи мнозинството на Џонсон

Ана Ололовска

Србија отвори ново поглавје во пристапните преговори со ЕУ

Борел: Мораме да го врземе Западниот Балкан за ЕУ

Димитров: Решени сме да бидеме победници останувајќи посветени на европските реформи

Ана Ололовска