ЕУ со остра осуда и најава за санкции откако Путин најави признавање на сепаратистичките региони во Украина

Од:

Европската унија најави санкции за инволвираните, откако рускиот претседател Владимир Путин го потпиша указот за признавање независност на т.н. Доњецка и Луганска народна република

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Фредерика Фон дер Лајен најостро ја осудуваат одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да продолжи со признавањето на областите Доњецк и Луганск, кои не се контролирани од властите во Украина, како независни ентитети.

„Овој чекор е очигледно кршење на меѓународното право, како и на договорите од Минск“, се истакнува во заедничкото соопштение од Мишел и Фон дер Лајен.

„Унијата ќе реагира со санкции против инволвираните во овој незаконски чин“, најавија ЕУ дипломатите.

Унијата ја повторува својата непоколеблива поддршка за независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Украинската амбасада во Загреб доби крвав пакет со животински очи

А1он

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он