ЕУ со апел до САД и Иран за смирување на тензиите

Од:

Европската унија денеска упати апел до САД и Иран за смирување на тензиите во регионот.

– Не треба да се произведува нова нестабилност, изјави Маја Коцијанчиќ, портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини. Таа нагласи дека е многу важно да се избегнува секаков облик на провокација и насилство.

– Потребно е да се преземат потребните напори за намалување на напнатоста, препорача Коцијанчиќ преку Твитер.

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф денеска го спореди американскиот претседател Доналд Трамп со воинствени владетели од минатото, како Џингис Кан и Александар Велики, потенцирајќи дека Иранците „опстојувале во текот на милениумите, додека агресорите исчезнувале”

Зариф на Твитер оцени дека Трамп е „втурнат во геноцидни забелешки“ и дека се обидува да го постигне она „што не успеале Александар (Велики), Џингис (Кан) и останатите агресори“.

Трамп синоќа повторно му се закани на Техеран, порачувајќи му дека евентуален конфликт ќе биде официјален крај за Иран.

– Ако Иран сака да се бори, тоа ќе биде официјален крај на Иран. Никогаш повеќе немојте да им се заканувате на САД, напиша Трамп на Твитер.

Би можело да ве интересира

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

Ворен објави војна против лобизмот и корупцијата

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот

Меркел ја критикуваше најавата за анексија на Јорданската Долина

ЕУ ќе проценува дали се потребни дополнителни мерки за Венецуела

Ана Ололовска

Кина и САД во судир поради мисијата на ОН во Авганистан

Ана Ололовска