ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

Од:

Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах.

dobivaj vesti na viber

Тој очекува Агенцијата на 1 септември да ја разгледа употребата на вакцина против првиот вид и варијантата на омикрон, позната како БА.1.

Потоа, веројатно на 27 септември, европската Агенција ќе спроведе преглед на комбинираната вакцина против првиот вид и варијантата на омикрон БА.5, наведе Лаутербах.

Како што тој тврди, Германија обезбеди доволно количини од двете вакцини и ќе може да почне со употреба ден по одобрувањето.

Американската Агенција за храна и лекови претходно наведе дека комбинирани вакцини, познати како „бивалентни“ или „мултивалентни“, ќе ја задржат ефикасноста на првите против коронавирусот, истовремено давајќи дополнителна заштита против новите варијанти.

Таков пристап се користи кај вакцините против грипот, што секоја година се прилагодуваат во зависност од варијанти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он

ЕУ бара Русија веднаш да ги ослободи затворениците на Крим

А1он

Министрите на ЕУ согласни за воведување нови санкции против Русија

Ана Ололовска

Министерски состанок на ЕУ по најавата на Путин за мобилизација резервисти

Ана Ололовска

Рот: ЕУ изгуби многу време на Западен Балкан, кандидатите треба веднаш да ги почувствуваат придобивките од членството

А1он

ЕУ го одобри Евушелд на Астра Зенека за лекување на Ковид-19

А1он