ЕУ се противи на смртната казна во САД

Од:

Дипломатската служба на ЕУ реагираше на најавата да се продолжи со федерални егзекуции во САД.

Одлуката на американското министерство за правда повторно да се наврати на праксата на смртна казна на федерално ниво после седумнаесет години е против вредностите на Европската Унија, реагира дипломатската служба.

-Оваа одлука е спротивна на општиот тренд во САД и во светот да се укине смртната казна, во закон или во пракса. Европската Унија силно се противи на смртната казна било кога и во било кои услови. Таа е сурова, нечовечка и деградирачка казна, некомпатибилна со неотповикливото право на живот, таа не спречува криминално однесување и е неповратна, стои во реакцијата на ЕУ да се вратат федералните егзекуции на 13 јули годинава.

Би можело да ве интересира

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Лос Анџелес ќе им исклучува струја и вода на граѓаните кои прават домашни журки за време на пандемијата

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он

Трамп би можел да го одржи говорот на републиканската конвенција во живо од Белата куќа

А1он