ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите за Брегзит

Од:

Европската унија денеска соопшти дека британските и европските преговарачи се согласиле да продолжат со разговорите насочени кон надминување на кризата околу Брегзит.

Европската комисија соопшти дека техничките разговори се фокусирале на „првиот сет концепти, принципи и идеи изнесени од Велика Британија“.

ЕУ побара од Велика Британија да излезе со предлози за тоа како стоката може да продолжи да ја минува лесно границата со Ирска без скапи и долги проверки кога Северна Ирска ќе го напушти блокот со остатокот од Велика Британија.

ЕК оцени дека е „клучно да постои целосно изводливо и законски оперативно решение“ вклучено во правно обврзувачкиот договор за излез на Велика Британија од ЕУ.

Европската комисија останува подготвена и отворена да ги преиспита сите предлози кои се во согласност бекстоп – избегнување на тврда граница меѓу Ирска и Северна Ирска, што е предлог кој Велика Британија сака да го отстрани.

Би можело да ве интересира

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Ана Ололовска

ЕУ лидерите го одобрија договорот за Брегзит

Вучиќ: Франција ќе остане на својот став за Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова

По 37 години британскиот парламент ќе има седница в сабота

Рама по средбата со Хан: Направивме тоа што Брисел го бараше од нас

Сасоли: Треба да им кажеме „да“ на Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова