ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

Од:

Европската унија соопшти денеска дека се согласиле да купат најмалку 300 милиони дози потенцијална вакцина против новиот коронавируис од АстраЗенека (AstraZeneca).

Тоа е прва таква европска набавка на вакцини што е договорена однапред, што може да ги поткопа плановите на Светската здравствена организација (СЗО) за глобален пристап.

Европската комисија, која преговара во име на сите 27 членки на Унијата, соопшти дека договорот вклучува можност да се купат уште 100 милиони дополнителни дози од таа британска компанија, доколку нивната вакцина се покаже безбедна и ефикасна. Договореното денеска следи по постигнатиот договор во принцип со АстраЗенека во јуни.

Комисијата објави дека целта на нејзиниот нов договор е финансирање на дел од трошоците за производство на вакцината. Брисел, исто така, наведе дека во последните две недели преговарале со Џонсон/Џонсон и Санофи, а во јули соопшти дека е во преговори со Фајзер, Модерна и КјурВаком.

Би можело да ве интересира

Филипче: Првите вакцини ќе дојдат со интервентен увоз, за што не треба регистрација

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

Катерина Павлова-Николовска

Мицотакис: Со сертификатот за вакцинација не сакаме граѓаните да ги поделиме на две категории

Ана Ололовска

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Ана Ололовска

Брнабиќ: Со С. Македонија се договорени 8.000 вакцини, но Фајзер не е регистрирана во државата

Ана Ололовска

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

Ана Ололовска