ЕУ подготвува нови санкции против Белорусија

Од:

Министрите за надворешни работи на Европската унија на денешната видеоконференција се согласија да поддржат нова рунда санкции против Белорусија, што може да се спроведе за неколку недели.

Новите санкции на ЕУ, освен неколку високи функционери, ќе влијаат на субјектите што го финансираат претседателот Александар Лукашенко, изјавија двајца европски дипломати.

Санкциите на ЕУ прво на 2 октомври беа насочени против 40 белоруски официјални лица, по што следеа нови мерки за забрана за патување и замрзнување на нивните средства.

Би можело да ве интересира

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

Лукашенко најави референдум за уставните измени

Тихановскаја: Протестите во Белорусија не се завршени, добија нова форма

Лукашенко: Ќе поднесам оставка кога од мене тоа ќе го побара последниот полициски специјалец

Жарко Настоски

Вакцината Спутник V регистрирана во Белорусија

Ана Ололовска

На вчерашните протести во Минск уапсени над 300 лица

Ана Ололовска