ЕУ подготвува нови санкции против Белорусија

Од:

Министрите за надворешни работи на Европската унија на денешниот состанок се согласија да поддржат нова рунда санкции против Белорусија, што може да се спроведе за неколку недели.

Новите санкции на ЕУ, освен неколку високи функционери, ќе влијаат на субјектите што го финансираат претседателот Александар Лукашенко, изјавија двајца европски дипломати.

Санкциите на ЕУ прво на 2 октомври беа насочени против 40 белоруски официјални лица, по што следеа нови мерки за забрана за патување и замрзнување на нивните средства.

Би можело да ве интересира

Земјите од Западен Балкан ќе почекаат на ковид вакцините од ЕУ

САД објавија план за нови санкции за Северен поток 2

Жарко Настоски

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

Катерина Павлова-Николовска

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

Жарко Настоски

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Жарко Настоски