ЕУ одобри да се разгледаат кандидатурите за членство на Украина, Молдавија и Грузија

Од:

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ попладнево постигнаа договор по барањата на овие три земји да поднесат апликација за членство во ЕУ, а сега Комисијата е на потег, јавува дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Како што информираа од француската делегација, која претседава со Советот на ЕУ до крајот на јуни, амбасадорите на 27-те земји членки попладнево дадоа зелено светло Европската комисија да ги разгледа кандидатурите на Украина, Грузија и Молдавија.

Европската комисија сега има задача да анализира и да објави мислење за евентуалното членство на овие три земји во Европската Унија.

До сега Украина, Молдавија и Грузија не беа дел од процесот на проширување, за разлика од Западен Балкан. Со оваа одлука се отвора можност да се промени оваа состојба.

Засега од Европската комисија нема одговор на прашањето дали има рок кога ќе се објави мислењето за кандидатурата на трите источни земји.

Украина е земја во војна, а Молдавија и Грузија се составени од сепаратистички територии, што несомнено ќе го усложни процесот на пристапување кон ЕУ.

Некои земји членки, пред сѐ источноевропските, бараат брза процедура на членство за Украина, но и Грузија и Молдавија, како одговор кон воените дејствија на рускиот претседател, но околу ова нема консензус во ЕУ, каде проширувањето останува чувствителна политика.

За брза процедура на зачленување, дипломатите објаснуваат дека тоа би морало да биде одлучено на ниво на шефови на држави и влади на ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Лукашенко: „Украина ја нападна Белорусија“

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Орце Костов