ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Од:

Европската унија и обезбеди на Чешка 150 респиратори за помош во борбата против вториот бран на Ковид-19.

Респираторите се од заедничките резерви на ЕУ (30), Австрија (15) и Холандија (105).

Како најсериозно погодена земја од вториот бран на коронавирус во Европа, Чешка побара помош преку механизмот за цивилна заштита на ЕУ.

Во текот на претходната недела, покрај 150 респиратори, во Чешка беа испорачани 620.000 заштитни маски и 50.000 заштитни одела.

Во последните две недели, Чешка има 1.148,5 заразени и девет смртни случаи на 100.000 луѓе.

На второ место во Европа е Белгија со 1.019,8 заразени и четири смртни случаи на 100.000 граѓани.

Би можело да ве интересира

Чешка до 2038 година ќе запре со ископ на јаглен

Жарко Настоски

Мишел: Следната недела важен самит на ЕУ во Брисел

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ изразија загриженост поради растот на антисемитизмот

Жарко Настоски

Се уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција, на една седмица до состанокот на Советот на ЕУ

Ана Ололовска

Повторно амбасадорски состанок на ЕУ за проширување, мали шансите за преговори

Ана Ололовска

Мета по изјавата на Меркел: Предупредив дека нема почеток на преговори

Жарко Настоски