ЕУ нема да го признае планот на Нетанјаху за анексија на долината на Јордан

Од:

Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за било какви измени на границите од пред 1967 година“, имајќи го предвид вчерашниот настап на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека доколку следната недела на изборите добие нов премиерски мандат сака да ја анексира Долината на реката Јордан, јави ДПА.

-Акција преземена во овој контекст, ќе ги поткопа можностите за решението за две држави и изгледите за постигнување конечен мир“, изјави портпаролот на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Израелскиот министер за одбрана жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Ана Ололовска

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он

Израел сака да припои третина од територијата на Западниот Брег

А1он