ЕУ не донесе одлука за колкав период треба да се одложи Брегзит

Од:

Европската унија денеска не донесе одлука за рокот за одложување на Брегзит, а следната средба на ниво на амбасадори е в понеделник, изјави неименуван европски дипломат, пренесува Танјуг.

dobivaj vesti na viber

Претставниците од 27 земји-членки на ЕУ денеска не донесоа одлука да го продолжат рокот за Брегзит, иако тие се согласија дека тоа е потребно за да се надмине застојот што се појави околу излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Британскиот премиер Борис Џонсон го усогласи договорот со Брисел минатата недела, но британскиот Парламент одби да го ратификува.

Џонсон вчера побара парламентарни избори на 12 декември, а по првпат се откажа од ветувањето за напуштање на ЕУ на 31 октомври, со или без договор.

Би можело да ве интересира

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Мишел: Европската геополитичка заедница би го олеснила процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

ЕУ вложува дополнителни 200 милијарди евра во одбранбените сили

Ана Ололовска