ЕУ може да донира околу 65 милиони вакцини за сиромашните земји

Од:

Европската унија може да донира на сиромашните земји околу пет проценти од вакцините што ги нарача за своите потреби, јавија некои светски агенции кои имале увид во интерен документ.

dobivaj vesti na viber

Доколку овој план предложен од француската Влада се реализира, постои ризик да се загрози шемата за дистрибуција која за сиромашните земји ја предвиде Светската здравствена организација.

Сепак, овој предлог на француската Влада би можел да се реализира само доколку ЕУ има вишок вакцини, кои досега ги нарачала од компаниите Фајзер/Бионтек, Модерна, Џонсон и Џонсон, АстраЗенека/Оксфорд, Санофи / ГСК и КјурВак.

Во документот подготвен од кабинетот на палатата Матињон се вели дека „донирањето вакцини на сиромашните земји од фондовите на ЕУ би било, на краток рок, најефикасниот начин да се постигне амбициозен план за вакцината како јавно добро“.

Би можело да ве интересира

Унгарските пратеници го одобрија новиот закон за антикорупција, со што избегнаа губење на финансирањето од ЕУ

Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

А1он

Европскиот парламент ќе побара од ЕУ да ги прекине пристапните преговори со Србија додека не воведе санкции кон Русија

Катерина Павлова-Николовска

САД бараат објаснување од Србија за тоа што е потпишано со Русија, ЕУ сериозно загрижена

Катерина Павлова-Николовска

Унгарија ќе ги исполни сите обврски за деблокирање на парите од фондовите на ЕУ

Европската унија го суспендираше договорот за визно олеснување за Русија