ЕУ ќе проверува како „Фејсбук“ и „Гугл“ ги користат податоците на корисниците

Од:

Европската комисија започна да проверува како „Фејсбук“ и „Гугл“ ги употребиваат лични податоци на граѓаните на ЕУ, кои се нивни корисници.

Портпаролот на Еврокомисијата соопшти дека прашалници биле испратени до двата интернет гиганти.

„Проверката се однесува на тоа како се собираат податоците на граѓаните, како се чуваат, како се користат и кој дел се користи за генерирање приходи од рекламирање“, велат од ЕК.

Испраќањето на прашалник може да биде првиот чекор во целокупната истрага на ЕК.

Би можело да ве интересира

„Осерваторио Балкани е Кауказо“: Балканците сонуваат за иднина во други држави

Ана Ололовска

Шинковски: Северна Македонија заслужува да добие зелено светло за преговори, се надевам на одлука во март

Ана Ололовска

ВИДЕО: Конференција посветена на улогата на правните експерти во отворањето на поглавјата 23 и 24

Ана Ололовска

Туск за „Гардијан“: ЕУ направи голема грешка, особено кон Скопје

Ана Ололовска

Туск: Брегзит е една од најголемите грешки на ЕУ во историјата

Ана Ололовска

Западниот Балкан меѓу Брисел и Париз