ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Од:

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето дезинформации. Ова е на дневен ред на вечерашната седница на европратениците во Стразбур.

Во нацрт-резолуцијата се наведува дека досега податоците дадени од Европската комисија, производителите на вакцини и земјите од ЕУ се недоволни. Се очекува ЕП в четврток да го повика комитетот да ја покаже целосната содржина на потпишаните договори за снабдување со вакцини и да разјасни дали овие договори се прекршени.

Европратениците се очекува да инсистираат на појаснување на сумите од европскиот буџет во развојот на вакцините како и за договорените цени за испорака. Нацрт -резолуцијата ги повикува да побараат објавување на детални податоци од клиничките испитувања на вакцини, што може да помогне да се отфрли двоумењето на луѓето да се вакцинираат, како и да се спротивстави на дезинформациите, се вели во соопштението на ЕП.

Би можело да ве интересира

Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирусот, тврди британски биолог

Истражување: Вакцината Фајзер дава најсилен имунолошки одговор, Русите ги оспоруваат резултатите

Катерина Павлова-Николовска

Поради делта варијантата ќе треба да биде вакцинирано 90 проценти од населението

Катерина Павлова-Николовска

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

А1он

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

Забрзана вакцинација на ученици во Шпанија

А1он