ЕУ ја прогласи Русија за покровител на тероризмот

Од:

Пратениците на Европскиот парламент ја прогласија Русија за државен спонзор на тероризмот.

Парламентот денеска усвои резолуција за најновите случувања во руската брутална, агресивна војна против Украина. Претставниците истакнаа дека намерните напади и злосторства извршени од страна на руските сили и нивните агенти врз цивилите во Украина, уништувањето на цивилната инфраструктура и другите сериозни прекршувања на меѓународното и хуманитарното право претставуваат акти на тероризам и воени злосторства.

Во тој контекст, тие ја сметаат Русија за држава која го спонзорира тероризмот и држава која „користи средства за тероризам“.

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он

Украина сака да стана членка на ЕУ во рок од две години