ЕУ ја чекаат уште три сушни и топли месеци, предупредуваат експертите

Од:

Експертите предупредуваат дека топлотниот бран кој предизвика голема суша и шумски пожари ширум Европската унија може да трае уште три месеци.

dobivaj vesti na viber

„Во западниот евро-медитерански регион веројатно ќе биде топло и суво до ноември 2022 година, особено во Шпанија и Португалија“, се вели во августовскиот извештај на програмата на ЕУ за набљудување на Земјата „Коперникус“.

Речиси половина од ЕУ е под предупредување за суша, а условите се влошуваат во Белгија, Франција, Германија, Унгарија, Ирска, Италија, Луксембург, Холандија, Португалија, Романија и Шпанија.

Во извештајот се наведува и зголемениот ризик од суша надвор од ЕУ: во Велика Британија, Србија, Украина и Молдавија.

Се додава дека недостигот на дожд и серијата топлотни бранови од мај доведоа до суша и намалување на нивото на реките, што влијаеше и на енергетскиот сектор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанија годинава очекува рекордни загуби во земјоделството

Горан Наумовски

Тимерманс: Без одлука наместо лоша одлука на КОП27

Ана Ололовска

Светските музеи изразија загриженост по нападите на климатските активисти

Ана Ололовска

Климатолозите тврдат дека летниот мраз на Арктикот ќе исчезне до 2050 година

Ана Ололовска

Нов извештај на СМО: Температурите во Европа растат двојно побрзо од остатокот од светот

Ана Ололовска

ОН: Минатата година рекорден раст на нивоата на „стакленични“ гасови во атмосферата

Ана Ололовска