ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Од:

Двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од Унијата.

Со нивното официјално парафирање/ одобрување текстот на договорот на 29 јануари ќе биде поднесен и во Европскиот парламент на ратификување.

Потоа следниот четврток дипломатите од државите-членки на ЕУ ќе треба и писмено да го одобрат договорот, со што ќе го гарантираат напуштањето на Велика Британија на заедницата точно на полноќ на 31 јануари.

„Шарл Мишел и јас тукушто го потпишавме Договорот за повлекувањето на Обединетото Кралство од ЕУ, што го отвара патот за негово ратификување од Европскиот парламент”, напиша на Твитер шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Во оделен твит Мишел напиша: „Нештата неизбежно ќе се сменат, но нашето пријателство ќе остане. Почнуваме ново поглавје како партнери и сојузници.”

И потоа Мишел на француски додаде: „Се стремиме оваа нова страница да ја напишеме заедно“.

Би можело да ве интересира

Дендиас: Западниот Балкан е инетегрален дел од Европа

Ана Ололовска

Церар: Се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори во март

Ана Ололовска

Гордан Грлиќ-Радман: Скопје и Тирана заслужија датум за преговори

Ана Ололовска

Конференција во Солун за перспективите на Западен Балкан во ЕУ

Ана Ололовска

„Од Солун до Загреб“ – грчка иницијатива за заедничка иднина на балканските земји и Европа

Ана Ололовска

Дием25: ЕУ треба да стане област на заеднички просперитет, мир и солидарност за сите Европејци

Ана Ололовска