ЕУ ги продолжи санкциите за Русија за шест месеци

Од:

Европските лидери на Самитот во Брисел се договорија за продолжување на санкциите кон Москва за дополнителни шест месеци, а мерките се насочени против енергетските, финансиските и оружените сектори на Русија. ЕУ првпат воведе санкции за Русија по анектирањето на Крим во 2014 година.

Одлуката за продолжување на санкциите кон Русија е донесена вчера, неколку дена по средбата на Нормандиската четворка во Париз, кога лидерите на Русија и Украина Владимир Путин и Володомир Зеленски се договорија за размена на преостанатите заробеници од судирите во источна Украина, но не и за статусот на таа област.

Би можело да ве интересира

Нов бран анонимни дојави за поставени бомби во Москва

Ана Ололовска

Пет жртви во експлозија во хотел во Русија

Ана Ололовска

Медведев: Причините за оставката се реформите и временскиот фактор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка