ЕУ ги продолжи санкциите за Русија за шест месеци

Од:

Европските лидери на Самитот во Брисел се договорија за продолжување на санкциите кон Москва за дополнителни шест месеци, а мерките се насочени против енергетските, финансиските и оружените сектори на Русија. ЕУ првпат воведе санкции за Русија по анектирањето на Крим во 2014 година.

Одлуката за продолжување на санкциите кон Русија е донесена вчера, неколку дена по средбата на Нормандиската четворка во Париз, кога лидерите на Русија и Украина Владимир Путин и Володомир Зеленски се договорија за размена на преостанатите заробеници од судирите во источна Украина, но не и за статусот на таа област.

Би можело да ве интересира

Руски новинари и камерман уапсени во Минск

А1он

Идната недела ќе се регистрира руската вакцина за Ковид-19

А1он

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он