ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Од:

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник.

На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп дека би било во ред Русија да се врати во членството на Г7, на групата најнапредни индустријализирани земји од светот, пренесоа британските медиуми.

Претстојниов викенд во француското место Бијариц ќе се оддржи нова средба на седумте лидери од групата.

До анектирањето на Крим од Украина, во 2014 година, Русија беше членка на дотогашниот формат Г8, по што беше ифрлена од групата.

Претставникот кој сакаше да остане анонимен рече дека причините заради кои Москва беше исклучена „остануваат да важат“ и дека каква било понуда за безусловно враќање ќе биде „контрапродуктивна“ и „ знак на слабост“.

Би можело да ве интересира

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

Полска ја обвинува ЕУ за политика на двојни стандарди

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев на средба со претседателот на ЕС, Мишел: Силно сме мотивирани да продолжи европскиот курс на државата

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Жена падна од деветти кат, но се исправи и замина

Предраг Петровиќ