ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Од:

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник.

На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп дека би било во ред Русија да се врати во членството на Г7, на групата најнапредни индустријализирани земји од светот, пренесоа британските медиуми.

Претстојниов викенд во француското место Бијариц ќе се оддржи нова средба на седумте лидери од групата.

До анектирањето на Крим од Украина, во 2014 година, Русија беше членка на дотогашниот формат Г8, по што беше ифрлена од групата.

Претставникот кој сакаше да остане анонимен рече дека причините заради кои Москва беше исклучена „остануваат да важат“ и дека каква било понуда за безусловно враќање ќе биде „контрапродуктивна“ и „ знак на слабост“.

Би можело да ве интересира

Девет лица загинаа, повеќе од 20 повредени во автобуска несреќа во Русија

Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

(ВИДЕО) Сноуден: Најмоќната Влада во светот само сакаше да ме снема

Татјана Ташкова

Орбан укажува на замор во проширувањето на ЕУ

Џонсон и Јункер ќе разговараат за Брегзит

Татјана Ташкова