ЕУ досега добила 107 милиони дози вакцини против Ковид-19

Од:

Европската унија досега има добиено 107 милиони вакцини против Ковид-19, соопшти денеска Европската комисија.

Најмногу дози се добиени од вакцината на Фајзер/Бионтек – 67,25 милиони, 9,8 милиони дози од Модерна и 29,9 милини дози од вакцината на АстраЗенека.

Според портпарол на ЕК, денеска се очекува Европската агенција за лекови (ЕМА) да објави дополување на ставот за вакцината на АстраЗенека. Претходно ЕМА соопшти дека подлабока оценка може да се очекува во втората седмица на април. Агенцијата собира дополнителни информации од државите членки на ЕУ поради сомнежите дека вакцината не е целосно безопасна за сите.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Ги разгледуваме наводите на Израел за “тероризам“ на невладини организации

Ана Ололовска

ЕУ е многу загрижена за воениот удар во Судан

Ана Ололовска

Моравиецки: ЕУ ни впери пиштол в глава

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Парли: НАТО ќе има корист од заедничката одбрана на ЕУ

А1он

ЕУ Самит: Нема силен заеднички одговор за претстојната енергетска криза

Ана Ололовска