ЕУ додели две милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

Од:

Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот Ирма.

Се посочува дека, тоа е само првична помош, како и дека сите земји од регионот можат да побараат европска поддршка.

Комисијата забележа, дека е целосно подготвена да соработува со земјите од Карипските Острови и САД.

На местото се испратени екипи од Европската унија, кои ги проценуваат штетите.

Помошта, што беше дадена денеска, ќе биде искористена за обезбедување на чиста вода, здравствена нега и други основни потреби.

Би можело да ве интересира

Бирлајн разочарана од дебатата за проширување на ЕУ

Ана Ололовска

Сондленд: Администрацијата ја услови посетата на Зеленски со истрага за синот на Бајден

Ана Ололовска

Грчки медиуми за неможноста лидерите на ЕУ да донесат одлука за Скопје и Тирана

Ана Ололовска

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Ана Ололовска

Пленковиќ: Огромен број земји се за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Мицотакис со поддршка на ЕУ перспективата на соседите, СИРИЗА го поздравува „салтото“ на владата

Ана Ололовска