ЕУ бара земјите-членки да им објаснат на граѓаните што е социјална дистанца

Од:

Европска Унија денеска побара од земјите-членки подобро да им објаснат на своите граѓани што е социјална дистанца и хигиенски правила.

Барањето е со цел да се спречи вториот бран на новиот коронавирус.

Изминатите недели во земјите-членки на ЕУ забележан е зголемен борој на инфицирани луѓе со Ковид-19, а исто така регистриран е и пораст на новозаболени на дневно ниво.

Би можело да ве интересира

СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Ландов

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

Ландов

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Предраг Петровиќ

Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Жарко Настоски

Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Жарко Настоски