ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Од:

Пожарите што уништија десетици илјади хектари шума во Франција, Шпанија и Португалија ја направија 2022 година рекордна кога станува збор за југозападна Европа, соопшти денеска Службата на ЕУ за сателитско следење.

dobivaj vesti na viber

Поради долготрајните тропски горештини што резултираа со температурни рекорди, во Франција последните три месеци регистрирани се рекордно високи параметри на загаденост на воздухот до јаглероден диоксид, од почеокот на мерењата во 2003 година. И во Шпанија минатиот месец беше забележана најголема емисија јагероден диоксид во историјата откако се следат пожарите.

Службата наведува дека поголемиот дел на западна Европа сега е во „екстремна опаснот од пожари“, а во некои подрачја и „мошне екстремна“.

Гледано глобално, досега 2022 година е четврта споредувано по интензитетот на загадувањето на атмосферата со јаглероден диоксид предизвикан од шумски пожари.

Научниците велат дека топлотните бранови проследени со екстремно жешко и суво време во западна Европа веројатно се и последица на климатските промени предизвикани од човекот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Време е Европа да воведе плафон на цените на природниот гас

А1он

Франција подготвува испорака на нови самоодни хаубици „Цезар“ во Украина

Ана Ололовска

Ле Мер: Загрижен сум за британската економија, напуштањето на Европа има значителна цена

А1он

СЕ: Војната во Украина, Ковид-19 и климатските промени – главни предизвици за националните малцинства во Европа во 2020-2022 година

Ана Ололовска

Франција планира да позајми рекордни 270 милијарди евра на пазарите во 2023 година

А1он

Во пожарот на пазарот во близина на Париз нема жртви

Ана Ололовска