Етиопија: Експлозија на бомба, две жртви

Од:

Во експлозија на бомба во етиопската претстолнина, Адис Абеба, вчера загинале две лица.

И покрај тоа што се уште никој не ја презеде одговорноста за нападот, етиопските власти сооопштија дека во текот на изминатите две години, оневозможиле повеќе планови за напади, на бунтовничките групи од југ и југоисток на државата, како и на припадници на смалиската организација Ал Шабаб.

–Експлозијата се случи во стамбена куќа во квартот Боле, а загинаа две неидентификувани лица, наведува државното радио, цитирајќи извори од Националната безбедност и безбедносните служби.

Местото на нападот е на околу пет километри одалеченост од фудбалски стадион, каде што имало илјадници гледачи кои што се собрале да го проследат натпреварот против Нигерија, во рамките на квалификациите за Светското првенство, пренесе „Ројтерс“.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Во Етиопија систем за следење на бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Над 90 лица загинаа во Етиопија во немирите поради убиството на популарниот пејач

Ана Ололовска

Постигнат напредок во спорот околу етиопската брана на Синиот Нил

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова закана за Египет како и за стотици илјади жители во државата, поради изградба на брана во Етиопија

А1он

Судан предупредува на ескалација на спор со Етиопија поради брана на Нил

Ана Ололовска

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1он

Leave a Comment

12 − eleven =