Етиопија: 15 загинати, голем број исчезнати во одрон на земјиште

Од:

Најмалку 15 лица загинаа, а десетици се сметаат за исчезнати во одрон на земјиште на отпад, во предградие на главниот град на Етиопија – Адис Абеба.

Градоначалникот Дириба Куме соопшти дека досега се пронајдени 15 тела.

Во одронот се целосно урнати неколку импровизирани куќи и други објекти.

Според проценката на некои од жителите, во моментот на несреќата на тоа место имало околу 150 лица.

Би можело да ве интересира

Загинаа 15 Етиопјани откако се расипал бројот со кој требало да стигнат до Јемен

Ана Ололовска

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

Ана Ололовска

Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Ана Ололовска

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Свештеник во Етиопија секој ден оди бос до црква на висина од 250 метри

Татјана Ташкова