Етиопиан ерлајнс: Дополнителната обука за Боинг 737 Макс можеби беше недоволна

Од:

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата за дополнителна обука за сега приземјените Боинг 737 Макс авиони, можеби биле недоволни.

Тој посочи дека по падот на авионот на Лион Ер во Индонезија во октомври минатата година, Федералната управа за воздухопловство на САД и Боинг „излегоа со содржина, која ја вклучивме во нашите работни прирачници и за тоа ги информиравме сите наши пилоти“.

– Можеби тоа не беше доволно, оценува Гебремариам.

Тој нагласи дека планираното ажурирање на Боинг на софтверот за моделите Макс мора стоотстотно да ги реши проблемите пред „авионите да се вратат во воздух“.

Причините за несреќите на авионите на Етиопијан ерлајнс и Лион Ер не се утврдени, но воздухопловните регулатори сметаат дека обете летала имале слични проблеми.

Би можело да ве интересира

Загинаа 15 Етиопјани откако се расипал бројот со кој требало да стигнат до Јемен

Ана Ололовска

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

Ана Ололовска

Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Ана Ололовска

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Свештеник во Етиопија секој ден оди бос до црква на висина од 250 метри

Татјана Ташкова