Естонија ќе го забрани влезот на Русите со туристички визи

Од:

Естонија планира да им забрани на руските државјани кои поседуваат шенген визи издадени од балтичката држава да влезат во земјата поради руската инвазија на Украина.

Естонскиот министер за надворешни работи, Урмас Реинсалу, по состанокот на владата на 11 август изјави дека иако визите издадени од неговата земја ќе останат валидни, тие нема да бидат прифатени за влез во Естонија.

Естонија престана да издава нови туристички визи за Русите веднаш по инвазијата на Украина во февруари, освен во случајот со семејствата на естонските граѓани.

Реинсалу нагласи дека одлуката влијае само на проценетите 50.000 визи издадени од Естонија, додавајќи дека владата планира во наредните денови да разговара за начините за забрана на влез на сите руски граѓани во Естонија.

Министерот исто така рече дека имателите на визи издадени од Естонија ќе можат да влезат во други земји од Шенген.

Овој потег не ги засега дипломатите и членовите на нивните семејства, поединците вклучени во меѓународниот транспорт, лицата кои треба да ја посетат Естонија од хуманитарни причини или блиските роднини на естонските граѓани и постојаните жители.

Би можело да ве интересира

Русија го намалува нивото на дипломатските односи со Естонија

А1он

Русија нареди намалување на бројот на дипломати во Естонија

Ана Ололовска

Естонија бара начин како на Украина да се испорачаат замрзнатите руски финансиски средства

А1он

Снежна бура во Естонија, десетици илјади луѓе останаа без струја

А1он

Естонија испраќа автобуси и генератори за струја во Украина

Ана Ололовска

Русите за критика на руската војска може да го изгубат руското државјанство