Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Од:

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека е клучно САД и Јужна Кореја до крајот на годината да постигнат договор за поделба на трошоците за американските сили во оваа азиска земја, според кој поголемиот дел од трошоците ќе треба да биде на Сеул.

-Јужна Кореја е богата земја и може да плати повеќе за распоредувањето на американските војници, рече Еспер по разговорот со јужнокорејскиот колега Џонг Квонг Дуом, пренесоа британските меидуми.

Џонг изјави дека со Еспер се согласиле дека договорот за поделба на трошоците на американските сили во неговата земја треба да биде праведен и двострано прифатлив.

Тој додаде дека во разговорот повторно била потврдена посветеноста за одбраната на Јужна Кореја од северниот сосед, како и напорите за денуклеаризацијата на Северна Кореја.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски