ЕСЧП го суспендира разгледувањето на сите обвиненија против Русија

Од:

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) вечерва соопшти дека одлучил да го прекине испитувањето на сите обвиненија против Русија додека не ги разгледа правните последици врз неговата работа порди исклучувањето на земјата од Советот на Европа.

Судот со седиште во Стразбур ја донесе одлуката откако Комитетот на министри на Советот на Европа рано денеска ја исклучи Русија од членството на таа водечка европска организација за заштита на човековите права, поради агресијата врз Украина.

Европскиот суд за човекови права е формиран во 1959 година од страна на земјите-членки на Советот на Европа за да се занимава со наводите за кршење на Европската конвенција за човекови права од 1950 година. Комитетот на министри на Советот на Европа утринава на вонредна седница одлучи Русија веднаш да престане да биде членка, по 26 години во таа организација.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска