Ермитаж затворен поради дојава дека зградата е минирана

Од:

Поради дојава дека зградата на Ермитаж во Санкт Петербург е минирана, музејот времено е затворен за посетителите, објавија руските медиуми.

Во соопштението на музејот, кое е објавено на руската социјална мреќа „V контакти“ се наведува дека неколку вработени добиле електронска пошта со порака дека зградата е минирана.

Обезбедувањето на музејот и полицијата моментно ги претресуваат изложбените сали и службените простории, а луѓето се евакуирани од централната музејска зграда.

Штом заврши проверката, музејот ќе биде повторно отворен.

И Исакиевската црква, исто така, била времено затворена поради лажна дојава за поставена бомба.

Би можело да ве интересира

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Петмина загинати во престрелка на фарма во Ростовската област

Путин: Ситуацијата во Сирија е критична

Ана Ололовска

Горбачов: Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот ја приграби за себе

Ана Ололовска

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина