Ерменскиот претседател ненадејно поднесе оставка

Од:

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан ненадејно поднесе оставка, се вели во соопштението објавено на неговата официјална веб-страница.

dobivaj vesti na viber

Како што јави агенцијата РИА, ерменскиот претседател изјавил дека таа одлука ја донел поради фактот што не постојат инструменти за влијание врз внатрешната и надворешната политика.

Минатата година Саркисјан се најде во расправија со премиерот Никола Пашинјан за неколку прашања, вклучително и смена на командантите на вооружените сили.

Би можело да ве интересира

Алиев: Сакаме мировен договор со Ерменија

Ана Ололовска

Во Ереван полицијата приведе опозициски активисти

Ана Ололовска

Ерменската полиција приведе десетици демонстранти кои бараа оставка од премиерот Пашинјан

А1он

Нова рунда преговори меѓу Турција и Ерменија на 3 мај

Ана Ололовска

Путин се сретна со премиерот на Ерменија

А1он

Ерменско-азербејџански преговори за Нагорно Карабах идната седмица во Брисел

Ана Ололовска