Ерменски град ставен во карантин

Од:

Во Ерменија под целосен карантин е ставен градот Багаршапат, што има околу 46.000 жители, со цел да се запре ширењето на новиот коронавирус, соопшти денеска премиерот Никол Пашињан.

Во Ерменија досега се регистрирани 28 инфицирани лица, од кои 18 од Вагаршапат, еден од најважните релгиозни и културни центри. Вагаршапат се наоѓа 30 километри западно од Ереван.

Мерката предвидува дека локалните жители ќе можат да го напуштат градот само откако ќе им се измере телесна температура.

Пашињан истакна дека дополнително ќе се разговара за пролонигирање на референдумот за уставни реформи, што е закажан на 5 април.

Во Ерменија во моментот 200 лица се под карантин. Првиот случај на Ковид-19 беше регистриран на 1 март, откако пациентот оздраве.

Би можело да ве интересира

Акар: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Ана Ололовска

Поголема заштита за здравствените свиркачи во Пекинг

Ана Ололовска

Нови ограничувања во Париз и уште 11 француски градови поради епидемијата

Ана Ололовска

Русија побара веднаш прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија

Ана Ололовска

Најмалку 39 лица убиени во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Ана Ололовска

Долгата историја на војната за Нагорно Карабах

Ана Ололовска