Ерменската опозиција му постави ултиматум на Пашинијан

Од:

Ерменската опозиција синоќешниот протестен марш во Ереван го заврши пред резиденцијата на премиерот Никола Пашинијан, каде му даде ултиматум да поднесе оставка до 8 декември.

– Бараме Пашинијан да поднесе оставка до пладне на 8 декември и ако тој не го исполни ова барање, ќе почнеме со организирање протести низ целата земја, рече Ишан Сагателиан, претставник на партијата Дашнакцутјун.

Вчерашниот протест во центарот на Ереван почна со едноминутно молчење со кое насобраните им оддадоа почит на загинатите војници во конфликтите во Нагорно Карабах, област во соседен Азербејџан со мнозинско ерменско население, околу која двете земји се во конфликт скоро три децении.

Директорот на Службата за национална безбедност и лидер на опозициската партија „Татковина“, Артур Ванецјан изјави дека 17 опозициски партии предложиле поранешниот премиер Вазген Манукјан да ја преземе должноста шеф на Владата. Ерменската опозиција му постави ултиматум на Пашинијан

Ереван, 6 декември 2020 (МИА) – Ерменската опозиција синоќешниот протестен марш во Ереван го заврши пред резиденцијата на премиерот Никола Пашинијан, каде му даде ултиматум да поднесе оставка до 8 декември.

– Бараме Пашинијан да поднесе оставка до пладне на 8 декември и ако тој не го исполни ова барање, ќе почнеме со организирање протести низ целата земја, рече Ишан Сагателиан, претставник на партијата Дашнакцутјун.

Вчерашниот протест во центарот на Ереван почна со едноминутно молчење со кое насобраните им оддадоа почит на загинатите војници во конфликтите во Нагорно Карабах, област во соседен Азербејџан со мнозинско ерменско население, околу која двете земји се во конфликт скоро три децении.

Директорот на Службата за национална безбедност и лидер на опозициската партија „Татковина“, Артур Ванецјан изјави дека 17 опозициски партии предложиле поранешниот премиер Вазген Манукјан да ја преземе должноста шеф на Владата.

Би можело да ве интересира

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено со Ерменија

А1он

Пашињан: Можно е распоредување руски трупи на границата со Азербејџан

Ана Ололовска

ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

Жарко Настоски

Азербејџан и предаде 15 воени заробеници на Ерменија

Ана Ололовска

Премиерот на Ерменија го нуди синот во замена за сите заробеници во Азербејџан

Ана Ололовска

Ерменија се заканува со употреба на сила кон Азербејџан

Ана Ололовска