Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска.

„Шведска не треба ни да се обидува ништо во овој момент. Ние нема да го поддржиме нивното барање за влез во НАТО се додека тие дозволуваат палење на Куранот“, рече Ердоган, пренесе Ројтерс.

Во изјавата од 26 јануари, претседателот на Турција предложи неговата земја да се согласи со влезот на Финска во НАТО пред Шведска.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу даде слична изјава на 27 јануари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Турската влада соопшти дека ќе го поддржи влезот на Финска во НАТО

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска

Песков: НАТО е директно вмешан