Ердоган закажа парламентарни и претседателски избори за 14 мај

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган закажа парламентарни и претседателски избори за 14 мај, еден месец пред предвиденото, објави денеска Ројтерс.

Нашиот народ ќе излезе на гласање за да избере претседател и да свика ново собрание на 14 мај“, рече Ердоган по потпишувањето на изборниот декрет.

Според британската агенција, Ердоган го вклучил „часовникот“ за својот најголем тест на неговото 20-годишно владеење, каде ќе се одлучува не само кој ќе ја води Турција, туку и како ќе се управува, каде ќе оди економијата. и каква улога ќе има.Анкара може да игра улога во ублажувањето на конфликтите во Украина и на Блискиот Исток.

Во понеделникот, коалицијата од шест опозициски партии го именуваше Кемал Киличдароглу, лидер на Републиканската народна партија, како претседателски кандидат за да му се спротивстави на Ердоган.

Британската новинска агенција додава дека анкетите покажуваат дека претседателските и парламентарните избори ќе бидат блиску, како и дека опозицискиот блок има мала предност пред владејачката структура.

Би можело да ве интересира

Ердоган го назначи Калин за шеф на државната разузнавачка служба

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

Турците денес избираат претседател: Ердоган и Киличдароглу ќе се борат до последен глас