Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Од:

Турција е подготвена да го преземе управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД ја дадат потребната поддршка, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

-Почнува нова ера за Авганистан и регионот, со Турција која стои крај САД и НАТО. САД одлучија да ги повлечат своите трупи од Авганистан и сакаат аеродромот во Кабул да продолжи да работи, рече првиот човек на Турција .

„Ние тоа го гледаме во позитивно светло, бидејќи имаме неколку услови за САД во дипломатските односи и логистиката“, потенцира Ердоган во интервју за ТВ каналот ТРТ, пренесе Тасс.

Би можело да ве интересира

Советот на безбедност на ОН усвои резолуција за Авганистан

А1он

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

А1он

Авганистански фудбалерки пребегнаа со семејствата во Пакистан

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

На Скопскиот аеродром пристигнаа 44 авганистански активисти со своите семејства

А1он