Ердоган тужеше германски политичар кој го нарече „стаорец од канализацијата“

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична пријава против германскиот политичар Волфганг Кубицки, кој го нарече „канализациски стаорец“.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот Мустафа Каплан изјави за ДПА дека поднел кривична пријава во име на Ердоган до државното обвинителство во Хилдесхајм за навреда и клевета.

Кубицки, политичар од Слободните демократи, го нарече Ердоган „мал канализациски стаорец“ додека ја коментираше имиграциската политика на турскиот лидер.

На прашањето на ДПА, заменик-претседателот на партијата рече дека не е загрижен за можен правен спор со Ердоган.

Според извештајот на магазинот Шпигел, во писмото на Каплан до јавното обвинителство се тврди дека изјавата на Кубицки е „омаловажување на засегнатото лице“ и „незаконски напад на честа на друго лице“.

Турција поради изјавата го повика германскиот амбасадор

Анкара веќе го повика германскиот амбасадор поради изјавата на Кубицки.

„Фактот дека Ердоган имаше околу 200.000 вакви постапки покренати од почетокот на неговиот мандат во 2014 година навистина кажува се“, рече денеска Кубицки.

Би можело да ве интересира

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

А1он

Ердоган: Со тенкови и војници наскоро ќе ги нападнеме курдите

Ердоган: Операцијата во северен Ирак и Сирија не е ограничена само на воздушна кампања

А1он

Турција ги повика САД да ја прекинат поддршката за сириските Курди од ИПГ

А1он

Три лица загинаа во нападот врз Турција од северот на Сирија

А1он

Ердоган се одмазди за експлозијата, Курдите возвратија

А1он