Ердоган: Турција се подготвува за нов гасен центар преку кој ќе доставува гориво во Европа

Од:

Турција се подготвува за создавање гасен центар преку кој ќе се доставува гориво во Европа, изјави турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган.

Неговиот говор денеска беше емитуван на телевизијата ТРТ. „Рускиот претседател Владимир Путин, како што знаете, предложи природен гас да се доставува до Европа преку Турција. Се подготвуваме во оваа насока“, рече Ердоган.

На форумот „Руската енергетска недела“, тој наведе дека е можно да се изгради уште еден систем на гасоводи и да се создаде центар во Турција преку кој ќе се снабдува гас за трети земји, особено европските, доколку покажат интерес за тоа. Ова прашање беше разговарано за време на средбата на Путин со Ердоган во Астана на 13 октомври во рамките на Самитот за интеракција и мерки за градење доверба во Азија.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски