Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Од:

Ердоган рече дека Турција може да го прифати членството на Финска во НАТО, пренесува АФП.

За потсетување, Турција ја блокира Шведска по демонстрациите пред турската амбасада претходно овој месец. Во исто време Финска најави дека е можно да се почне да се размислува за влез во НАТО без Шведска.

Би можело да ве интересира

Шефот на шведската дипломатија: Не сум сигурен дека ќе влеземе во НАТО до јули

Русија го предупредува НАТО: Се надеваме дека ја разбирате сериозноста на ситуацијата

НАТО: Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

Горан Наумовски

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска