Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа.

dobivaj vesti na viber

– Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим. Не само исламскиот свет, но и целиот свет падна на испитот за Ерусалим, рече Ердоган во говорот пред демонстрантите на плоштадот Јеникапи во Истанбул, кои се собраа во знак на поддршка на Палестинците.

Ердоган го повика муслиманскиот свет да ги поддржи Палестинците обвини САД и ОН за смртта на десетици палестински демонстранти. – Ако муслиманскиот свет застане заедно против суровоста во Газа, непромисленоста на Израел нема да продолжи, изјави Ердоган пред илјадниците негови поддржувачи на плоштадот Јеникапи, кои виореа турски и палестински знамиња.

– ОН, кои не успеаја да преземат ефективни чекори против САД, претрпеа уште еден удар врз својот веќе потрошен легитимитет, рече Ердоган.

Демонстрациите беа организирани по повикот на Ердоган, кој жестоко го критикуваше Израел по убиството на 60-те Палестинци од страна на израелски војници во Газа во понеделникот, за време на протестите поради преселувањето на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Би можело да ве интересира

Паника во турско одморалиште, се појави ајкула

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Ердоган: Повикуваме на нови напори за ставање крај на војната во Украина

А1он

Распуштен парламентот во Израел, предвремени избори на 1 ноември

Конфликт меѓу израелски војници и Палестинци на светилиште на Западниот Брег