Ердоган: Со тенкови и војници наскоро ќе ги нападнеме курдите

Од:

„Турција наскоро ќе ги нападне милитантите со тенкови и војници“, изјави претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган, најавувајќи можна копнена офанзива против курдската милиција во Сирија.

Неговите зборови дојдоа додека турската артилерија продолжи да ги гранатира курдските бази и други цели во близина на сириските градови Тал Рифат и Кобани, изјавија за Ројтерс два сириски воени извори.

„Веќе неколку дена се бориме против терористите со нашите авиони, топови и оружје“, рече Ердоган во говорот во североисточна Турција.

„Да даде Господ, ќе ги истребиме сите што е можно поскоро, заедно со нашите тенкови, нашите војници“ рече Ердоган.

Тој претходно рече дека операциите нема да бидат ограничени на воздушни напади и би можеле да ги вклучат и копнените сили.

Во последниве години, Турција започна неколку големи воени операции против сириската курдска милиција, Единиците за заштита на народот (ИПГ) и милитантите на Исламската држава во северна Сирија.

Би можело да ве интересира

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

Ердоган: Нема да го поддржиме шведското членство во НАТО, не ги почитуваат муслиманите и Турција

Каква е судбината на Ердоган на изборите?

Ердоган: Општите избори во Турција ќе се одржат на 14 мај

А1он

Ердоган: Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат 130 терористи во Анкара

А1он

Путин и Ердоган повторно разговарале за војната во Украина