Ердоган: Оние кои молчат за израелскиот терор, и самите ќе му дојдат на ред

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека Турција нема да молчи и да го прифати израелскиот прогон на Палестинците, иако поголемиот дел од светот одбира да гледа и да го игнорира крвопролевањето.

„Оние кои продолжуваат да молчат или отворено го поддржуваат крвопролевањето на Израел, треба да знаат дека и ним ќе им дојде редот еден ден“, изјави Ердоган на виртуелна средба на неговата Партија на правдата и развојот (АКП).

Тој го повика светот да им се спротивстави на израелските напади на Палестина, нарекувајќи го тоа „обврска од чест за човештвото“.

„Од највисока важност е Советот за безбедност на ООН да преземе чекори за да се врати мирот во Ерусалим, во склад со одлуките на Генералното собрание“, рече турскиот лидер.

„Со нападите врз светилиштата на сите три религии, терористичката држава Израел ги помина сите граници. Ако не ги запреме нападите сега, сите ќе станат цели на овој дивјачки менталитет“, рече Ердоган, додавајќи дека досега разговарал со 19 лидери на држави околу ситуацијата во Палестина.

Би можело да ве интересира

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска