Ердоган на средби со Путин и Трамп: Нема одложување на испораката на руски ракетни системи

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на самитот Г-20 во Осака имаше билатерални состаноци со претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп.

Главна тема на состаноците беше испораката на руски одбранбени ракетни системи С-400 на Турција, на што Вашингтон се противи.

Руската агенција ТАСС пренесува дека Ердоган на состанокот со Путин порачал дека нема никакви одложувања во испораката на тоа оружје.

– Нема одложување во процесот на испорака, рече Ердоган.

Како што пренесуваат светските агенции, Трамп, пак, по состанокот со Ердоган изјавил дека САД се наоѓаат во „комплицирана“ ситуација околу тоа како да одговори на договорот меѓу Турција и Русија за испораката на С-400, истакнувајќи дека е разговарано и за можни санкции.

Сепак, Трамп изразил разбирање за ставот на турскиот претседател и ја обвини администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама дека Турција ја условувале кога Анкара сакала да набави американски ракети „Патриот“.

– Бараме различни решенија. Тоа е проблем, околу тоа нема дилема, рече Трамп.

Би можело да ве интересира

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он

Во САД извршена првата смртна казна на федерално ниво по 17 години

А1он

ВИДЕО: Полицаец во САД спасува тринеделно бебе од задушување

Горјан Грнчаровски

САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

А1он

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дози вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Во различни вооружени инциденти во Њујорк, загинаа најмалку 17 лица

Ана Ололовска