Ердоган: Му реков на Путин да им го врати Крим на вистинските сопственици

Од:

Турскиот претседател Таип Ердоган изјави за PBS дека Владимир Путин е подготвен да разговара.

dobivaj vesti na viber

„Бевме заедно во Узбекистан, имавме долги разговори. Тој покажа знаци дека е подготвен ова да заврши што поскоро. Тоа беше мојот впечаток“, рече Ердоган, додавајќи дека е договорена размена на 200 затвореници.

Оваа вест доаѓа по големата украинска контраофанзива во која беше ослободен североисточниот дел на земјата.

Ердоган вели дека му рекол на Путин да го врати Крим на неговите вистински сопственици.

„Од 2014 година разговараме со мојот драг пријател Путин за тоа и тоа го баравме од него. Побаравме Крим да им се врати на вистинските сопственици. Тие се и наши потомци кои живеат таму“, рече Ердоган, додавајќи дека ниту еден чекор во таа насока никогаш не бил направен.

На прашањето како треба да изгледа крајот на војната во Украина, Ердоган рече дека земјата што ја освоија Русите мора да му се врати на Киев.

Би можело да ве интересира

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Катерина Павлова-Николовска

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он