Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му порача на својот фински колега Саули Нинисте дека несанкционирањето на терористичките организации кои претставуваат закана за членките на НАТО не е во духот на Алијансата.

Во телефонскиот разговор, Ердоган рече и дека Анкара очекува поддршка од Хелсинки за нејзината борба против терористичките организации кои претставуваат закана за националната безбедност и нејзиниот народ.

Ердоган претходно ја информираше шведската премиерка Магдалена Андерсон дека Анкара очекува конкретни чекори поради врските на земјата со терористичките организации.

Во телефонскиот разговор Ердоган додаде дека треба да се укине ембаргото за извоз на оружје воведено кон Турција, кое Шведска го поддржа по влегувањето на турската армија во Сирија во 2019 година, јавува Анадолија.

Анкара тврди дека Шведска и Финска ја поддржуваат милитантната група на Курдската работничка партија (ПКК) и следбениците на Фетула Ѓулен, кого го обвинуваат за организирање на обидот за државен удар во Турција во 2016 година.

Турција ги изненади сојузниците во НАТО минатата недела со тоа што се спротивстави на приемот на двете земји во организацијата, но западните лидери изразија уверување дека приговорите на Анкара нема да бидат пречка за тоа да се постигне.

Би можело да ве интересира

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе биде историски и ќе донесе добри вести за Романија, но и за Украина

А1он

Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

А1он

Генерал Кивинен: Финска со децении се подготвува за руски напад

Ана Ололовска

Јужна Кореја планира да воспостави постојана делегација во НАТО во Брисел

Ана Ололовска

Дваесет хеликоптери и 14 авиони се борат со пожари во Турција

Ана Ололовска

Песков: Русија и Турција договараат црноморски коридор за украинското жито

Ана Ололовска