Ердоган: Грција ги крши правата на турското малцинство во Тракија

Од:

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во денешната изјава по повод 99-годишнината од Договорот од Лозана ја обвини Атина дека ги прекршила одредбите од Договорот за правата на турското малцинство во Тракија.

dobivaj vesti na viber

– Условите кои се дел од Договорот, посебно правата на турското малцинство, се игнорираат или намерно се менуваат. Невозможно е нашата земја да прифати таква ситуација, која е во спротивност со нашите добрососедски односи и придржувањето кон Договор, истакна Ердоган.

Во Тракија муслиманите се 32 отсто од населението, меѓу кои мнозинство се етнички Турци, Роми и Помаци.

Договорот од Лозана, потпишан во 1923 година од новоформираната Република Турција и сојузниците по Првата светска војна, ги регулираше правата на преостанатите муслимански малцинства во Грција и на христијаните во Турција, по остри конфликти меѓу двете земји и размена на население.

Договорот, исто така, ја регулира власта на Грција врз островите во Егејското Море во близина на турскиот брег. Анкара неодамна се пожали дека Грција го прекршува Договорот од Лозана со милитаризирање на тие острови. Грција одговори дека постапува во согласност со меѓународното право и ја брани територијата, што е под постојана турска закана.

Минатиот месец Ердоган се повлече од разговорите на високо ниво со Атина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган тужеше германски политичар кој го нарече „стаорец од канализацијата“

А1он

Ердоган: Вечерва ќе разговарам со Путин за Украина

Германскиот амбасадор го нарече Ердоган „мал канализациски стаорец“, Анкара реагираше

А1он

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Ердоган: Му реков на Путин да им го врати Крим на вистинските сопственици

Ана Ололовска

Шест опозициски партии ги здружија силите да го победат Ердоган на следните избори во Турција

А1он